Ehk miks tasub oma mobiilipakett ja telefoni roaming seaded alati enne reisi üle vaadata… ja lisaks: mida teha reisi ajal kui reisi sihtkoht on väljaspool Euroopa Liitu?
Andmeside kulud on nr 1 põhjus, miks reisilt koju tulles võib ees oodata ebameeldivalt suur mobiiliarve. Õhtuleht kirjutas hiljuti ühest eestlannast, kes kommenteeris endaga juhtunut nii: „Sain alles tagantjärele teada, et lennukis oli rakendunud rändluspakett,“ mis tegelikult pole üldse ebatavaline, sest paljudel on telefonides automaatselt roaming teenus alati sees. Roaming tähendab luba kasutada välismaal andmesidet.
Euroopa Liidu piires reisides pole muidugi probleemi, kuid sellegipoolest tasuks enne õhkutõusmist teha telefonis järgnevad toimingud:
- panna oma telefon lennurežiimile
- lülitada lisaks välja roaming
Kindlasti tuleks teha mõlemad toimingud kui soovid näiteks vahepeal lennurežiimi maha võtta, et kasutada bluetooth kõrvaklappe või lennuki wifit. Vaid nii võid kindel olla, et ei teki ootamatuid üllatusi telefoniarvel.
Kuidas aga käituda reisi ajal?
Kui sinu reisisihtkoht asub Euroopa Liidus, näiteks Itaalias või Hispaanias, siis vaata üle oma mobiilsidepakett. Just seal on kirjas, kui palju sa tohid rändluses andmemahtu kasutada. Eesti mobiilioperaatorid on peaaegu ainukesed Euroopas, kes seavad sellele veel piiranguid, põhjendades seda mingi nonsense‘iga. Teiste riikide operaatorid saavad oma klientidele lubata samasugust rändlust nagu koduriigis viibides, meie omad paraku mitte.
Kui aga reisid kaugemale, näiteks Türki, Aasiasse, Egiptusesse vm, siis on kõige mõistlikum osta kohapealne SIM-kaart. Paljudes lennujaamades on müügil turistidele mõeldud SIM-id, kus on peal näiteks 40 GB mobiilset internetti ja natuke kõneaega ning hinnad üldjuhul on väga taskukohased. Eriti kui võrrelda alternatiiviga, mis tähendab oma enda operaatorile rahalise kingituse tegemist.
Eelmainitud artiklis kasutas eestlanna Bangladeshis viibides kohalikku 8-eurost kõnekaarti ja selle peaaegu olematu raha eest sai 40 GB andmemahtu mobiilse interneti kasutamiseks ja 1000 kõneminutit.
„Tagasiteel vahetasin Dubais oma Telia SIM-kaardi tagasi, kuid lennujaamas kasutasin sealset wifi-võrku. Veetsime öö Dubai lennujaamas ja seepärast tahtsin lennukis kindlasti magada. Peale õhkutõusmist lülitasin lennurežiimi välja, sest sellega ei saa bluetooth’i kõrvaklappe ühendada. Samal ajal kui nautisin looteasendis oma 111 hz unemuusikat, aktiveerus 10 km kõrgusel Türgi päevapakett.
Kas sinul on tulnud pärast reisil käimist suurem telefoniarve?
Kommentaare ei ole. Sa void olla esimene.