Suve alguse ja vaheaegade kõrval on klassireis see, mida paljud õpilased (ja ka õpetajad) igal aastal pikisilmi ootavad. Klassireis on õpilastele üks meeldejäävamaid üritusi kooliajast.
Paljud klassijuhatajad ja lapsevanemad kindlasti märkasid, et kui klassireisi planeerimisega alustati aprillis-mais, siis polnud suvekuudeks enam mingit võimalust soodsalt väiksel tripil ära käia.
Õhtuleht avaldas hiljuti ka artikli pealkirjaga RÖÖGATUD HINNAD! Klassireisi maksumus võtab silme eest mustaks: „Vanemad pannakse sundseisu. Koolijuhid peaks kuskile piiri tõmbama!“ (maksumüüri taga). Seal on andnud kommentaari ka klassireiside korraldamisest loobunud reisifirma juht – öeldes, et koolide-lastevanemate soovid on liiga utoopilised ja selliste hindadega enam reise ei saa. See on ka tõsi – reiside kallinemisest kirjutasime siin.
Klassiekskursiooni idee peaks olema ühiselt kogu klassiga koos aega veeta ja kui reisi maksumus tuleb liiga kõrge, siis on kurb, kui 30 õpilasest saab minna vaid 8. Üldiselt on mõistlik klassiga välismaale (õppe)reisile minna näiteks 9. klassi lõpus ja 11.-12. klassi lõpus. On ka koole, kus selliseid väljasõite tehakse tihedamini kui ka neid, kus see pole üldse tavaks.
Kuidas nutikamalt ja võib-olla tavahinnast veidi soodsamalt klassireisi korraldada?
1. Esiteks tuleb koheselt paika panna kõige tähtsam punkt, mida paljud endale ei teadvusta: ükski vastutustundlik kool ega klassijuhataja klassireisi ei korralda, sest vastavat registreeringut majandustegevuse registris omamata ei ole lubatud reise korraldada. Seetõttu tuleb reisikorralduse teenus (mis on kaitstud ka tagatisega) võtta usaldusväärsest reisibüroost. Vali IATA reisibüroo, kui sinu klassireisiks on vaja lennupileteid, sest ainult IATA bürood saavad lennufirmade lennupileteid väljastada ning neid ka muuta. Samuti ei ole neil piiranguid selles osas kui palju lennupileteid saab korraga osta ning kõik reisijad saavad paketi sama hinnaga. IATA reisibüroosid on Eestis 17, kellest tuntumad on (tähestikulises järjekorras) Estravel, Go Travel, Mainor Travel ja Wris.
2. Teavita vanemaid klassireisile minemise mõttest juba eelmise õppeaasta lõpus. Nii on lapsevanematel võimalik varakult sellise väljaminekuga arvestada ja ehk soovib mõni õpilane ka suvel hooajalist tööd teha, et veidi reisiraha koguda. Augusti lõpus uuesti tööd alustades on vaiksem ja just kõige õigem aeg reisipäringu saatmiseks ja suhtlemiseks.
3. Vali välja üks reisibüroo ja räägi klassireisi soovist. Otsusta, kas sinu jaoks on tähtsam reisi maksimumhind või kindel sihtkoht. Mõlemat alati ei saa (stiilis “Palun mulle pakkumist Milanosse 3 ööks + kõik hinnas, max eelarve 300 €). Kuivõrd on erinevates broneerimissüsteemides sobivate lennuvariantite (ja piisaval arvul vabade kohtade, et kõik samale lennule saaks) ning majutusvõimaluste ja soovi korral ka ekskursioonide leidmine ja hinnapakkumise koostamine väga ajamahukas töö, siis paljud reisibürood võtavad sellise pakkumise tegemise eest tasu tunnihinna alusel (mis üldjuhul loetakse broneeringu ettemaksuks kui soovid reisipakkumisega edasi minna). Pole mõtet kirjutada 3-4 büroosse ja raisata reisikonsultantide töötunde – pakkumised tulevad nii või naa vastavalt sinu soovile ning võivad erineda vaid paar-kolmkümmend eurot. Kui pakkumises olev hotell tundub veidi kallis, siis küsi julgelt, kas on olemas soodsamaid alternatiive, kuhu lastega minna.
4. Tavaliselt ei ole lapsevanematel ega lastel väga suurt vahet, kuhu reisile minna, kui eesmärgiks on lihtsalt välisriigi külastamine ja/või keelekümblus (ingl k, prantsuse k, saksa k). Kui eelarveks on 350-450 eurot 2-3 öö eest, siis soovi korral reisikonsultant soovitab, kuhu sellise raha eest lendu ja majutust pakkuda saaks ja mida kohapeal teha.
5. Mõtle, millal sa tahaksid klassireisile minna. Suvi on paljude Euroopa linnade jaoks kõrghooaeg ja turism vohab: kõigil on puhkused, ilmad soojad ja kõik tahavad kuskile lennata. Sügisel broneeringut tehes võid saada suveks päris normaalse pakkumise, aga võib-olla tuleks soodsam hoopis kevadvaheajal minek?
6. Osta reisiteenused võimalikult vara, mil hinnad ei ole veel nii kõrged ning kohti hotellides ja lennukites piisavalt palju. Mõistlik oleks reis lukku panna septembrikuu jooksul.
Ära neid asju klassireisi organiseerides mitte kunagi tee:
1. Ära hakka ise Skyscannerist või Mytrip.com-ist lennupileteid otsima ja sealt jupikaupa broneerima! See on äärmiselt rumal tegevus, sest hinnad muutuvad iga ostu järel ning sa kunagi ei tea, kas need saavad otsa enne kui kõik lapsed piletid omale saavad. Lisaks on erinevad lisateenused seal kallimad ning pileteid pole tihtipeale enam võimalik muuta, ümber broneerida või ka tagastada kui just üüratuid summasid peale maksta ei taha. Tagatipuks puudub välismaistel online-otsingumootoritel elementaarne klienditugi. Samuti pole mõtet Momondo kuvatõmmiseid saata reisikonsultandile jutuga “seal on odavam”. Reisibürood pole heategevusorganisatsioonid ja ka nende töö maksab.
2. Ära unusta küsida reisikindlustuse pakkumist. Keegi ei ole kaitstud tervisehädade eest, aga samuti võib midagi juhtuda ka lendudega või majutusega. Teadmine, et sinu reisiseltskond on erinevate tõrgete eest kaistud, annab kindlustunde.
3. Ära usalda õpilasi/lapsevanemaid selles osas kas nende reisidokumendid on piisavalt kaua kehtivad. Kontrolli kehtivusaeg ise üle ning tee kõigile (või palu neil endil) teha reisidokumendist (pass või ID-kaart) koopia juhuks kui originaaldokument reisil ära kaob.
Head reisi ja meeleolukaid mälestusi!
Kommentaare ei ole. Sa void olla esimene.