Rahvusvaheliste sanktsioonide tõttu on paljud Vene kodanikud leidnud püsivaid sihtkohti, kus puhata ja maailma avastada.
Vaatame taas lähemalt, millised riigid avavad oma uksed Vene passiga reisijatele ning kus venelased ise puhata eelistavad. Vaata ka eelmist postitust samal teemal siit.
Kui rubla nõrgenemine ja kasvavad majanduslikud hädad tähendavad, et paljud keskklassi pered puhkavad Venemaal, siis need, kellel on reisimiseks piisavalt raha, kasutavad meelsasti võimalust Euroopa ja Aasia kuurortidesse reisimiseks.
NB! See loetelu on kasulik neile reisijatele, kes poliitilistel põhjustel ei soovi venekeelses ja -meelses puhkusekuurordis viibida. Paariariigist pärit kümnete tuhandete turistide vastuvõtmise poliitika on juba tekitanud mõnes populaarses reisisihtkohas sisemisi probleeme.
1. Kuuba
2023. aastal aastal külastas Kuubat kokku 185 000 Vene turisti ning Kuuba prognoosib 2024. aastaks turistide voo kasvu Venemaalt 35%.
Kuuba teeb tihedat koostööd Venemaaga turismi edendamiseks lootes 2024. aastal kasvatada Venemaalt saabuvate reisijate arvu 250 000 inimeseni.
Kuuba suursaadik Venemaal Julio Antonio Garmendia Pena ütles Interfaxile, et viimati Moskvast Kuubale lennates ei olnud lennukis ainsatki vaba istekohta, sest kõik olid hõivatud Vene turistidega. Tema sõnul näitab see, et Kuuba on Vene turistide seas väga populaarne.
“Kuubal töötab maksesüsteem Mir ja see on Venemaa turistidele väga oluline,” lisas Pena ning ütles ka, et riik kavatseb meelitada Venemaa ettevõtteid investeerima venelaste turismi arendamisse Kuubal.
2. Põhja-Korea
Lisaks Kuubale noolib Vene turistide raha Põhja-Korea. Kahe riigi vahel käib lisaks kokkulepetele sõjatööstuses ka kasvav koostöö turismivaldkonnas.
Vene turistidel soovitatakse külastada kontrollitud ekskursiooni käigus pealinna Pyongyangi ning minna seejärel suusatama, ütles Euronewsile üks ringreise korraldava Vene reisibüroo Vostok Intur peadirektor Inna Mukhina.
Venemaa riikliku uudisteagentuuri Tassi raporti kohaselt külastas esimene 100 reisijast koosnev nn testrühm Pyongyangis erinevaid monumente ning seejärel sõideti edasi idarannikul asuvasse Põhja Masiku kuru, kus asub riigi “moodsaim suusakuurort”. Ühe sellise reisi maksumuseks on umbes 700 eurot.
Oktoobris ütles Venemaa välisminister Sergei Lavrov, et soovitab Põhja-Koread puhkusekohaks Venemaa turistidele, kellel on raske Euroopasse ja USA-sse reisida Venemaa suhtes kehtestatud sanktsioonide tõttu.
Venemaa ja Põhja-Korea vahelist sõprust ilmestab fakt, et venelased on esimesed välisturistid, kes Põhja-Koreasse pärast peaaegu neli aastat kestnud pandeemiaga seotud sulgemist reisida saavad.
3. Türgi
Türgi riik, mis asub ida ja lääne vahel. See fraas on saanud uue tähenduse alates sõja algusest Ukrainas, kus NATO liikmesriik pakkus küll Kiievile tuge, kuid samal ajal keeldus Moskvale sanktsioone kehtestamast.
Selle tulemusena on Türki liikunud tohutult välisvaluutat, kuna venelased soovivad oma varasid välismaale paigutada. See on ka üks ainukesi Euroopa sihtkohti, kus pole Venemaalt lende keelatud: kuigi EL-i taevas on suletud, pakuvad lennufirmad ja reisibürood lende Moskvast päikeselistesse sihtkohtadesse nagu Antalya ja Bodrum kõigest 130 euro eest.
Mõned 7 miljonist venemaalasest, kes 2023. aastal Türki reisisid, on sinna isegi otsustanud jääda — praegu on elamisluba Türgis olemas tervelt 145 000 venelasel.
Kuigi nad on pääsenud poliitilisest ebastabiilsusest ja ajateenistuse ohust, jagavad nad oma uut kodumaad kümnete tuhandete Venemaa sõja eest põgenenud ukrainlastega. See on tekitanud pingeid näiteks Antalyas, mis on populaarne linn nii vene turistide kui ukraina sõjapõgenike seas.
4. Gruusia
Gruusia on vene turistide seas juba NSVL aegadest olnud populaarne oma looduse, toidu ja külalislahkuse tõttu. Musta mere äärsetes randades ja lumistes mägedes kuuleb alati vene keelt ja seda ka pealinnas Tbilisis.
Ainuüksi 2022. aastal külastas Gruusiat enam kui 1,1 miljonit venelast, võrreldes vaid 200 000-ga sellele eelneval aastal. Valitseva partei Gruusia Unistus ajal on Tbilisi alates sõja algusest otsinud tihedamaid suhteid Kremliga ja püüdnud kasu saada Venemaa poliitilistest eksirännakutest.
5. Tai
Bloombergi raporti kohaselt kasvas Taid külastanud vene turistide arv 2023. aastal enam kui 1000 protsenti. Peolinn Phuket on näinud massilist venelaste sissevoolu, kes mitte ainult ei reisi sinna, vaid ostavad ka soodsat kinnisvara viies majutuste hinnad kõrgele.
Tai turismiameti TAT andmetel võttis 2023. aastal riik vastu 1 481 878 turisti Venemaalt.
Tai turismiamet on seadnud ambitsioonikaks eesmärgiks võtta 2024. aastal vastu 2 miljonit vene turisti, kellest pooled lendavad eeldatavalt Phuketisse. Tasuta 45-päevane turistiviisa ja otselennud kahe riigi vahel muudavad selle eesmärgi saavutamise lihtsaks.
Vene turistid eelistavad hotelli asemel villasid ja korterelamuid üürida, kui peatuvad kauem kui kolm kuud. Üha suurem hulk jõukaid venelasi taotleb ka pikaajalist viisat, mis võimaldab neil Tais viibida viis kuni kümme aastat või kauem. Need nn eliitviisad maksavad vähemalt 20 000 USA dollarit, kuid Venemaalt pärit eliitviisa omanike arv kasvab pidevalt.
Arvatakse, et 5000–10 000 jõukat venelast on juba omandanud pikaajalise viisa ja saanud sellega Phuketi elanikeks. Tai kinnisvarainfokeskuse andmetel ostsid Venemaalt pärit kliendid eelmisel aastal ligi 40% kõigist Phuketi saarel välismaalastele müüdud korteritest.
6. Dubai
Kuigi nüüd saab ka Tallinnast otselennuga Dubaisse reisida, pole Araabia Ühendemiraadid siiski päris igaühe maitse järgi.
Miljardäride mänguväljak ja selle kaunid rannad on muutunud soovitud sihtkohaks paljudele jõukatele venelastele, kes eeldavad välisriigis sõbralikku vastuvõttu – ja kohta, kus kulutada tohutuid summasid.
Araabia Ühendemiraatides on märgata ka selliste Venemaalt pärit reisijate tõusu, kes teatavad, et tunnevad end emiraatites mõnusamalt kui lääneriikides, sest seal ei avaldata avalikku toetust sõjast laastatud Ukrainale.
Venelaste sissevool tuleneb ka sellest, et Venemaa ja AÜE vahelised poliitilised sidemed on õitsemas, Vene ettevõtted kolivad meelsasti Pärsia lahe riiki ning Kreml müüb AÜE-le tohutul hulgal soodushinnaga naftat.
7. Küpros
Küpros on pannud piiri keskklassi venelaste sissevoolule, võimaldades sinna reisida vaid neil, kel rohkem raha on. Nimelt on Venemaalt algavad kommertslennud keelustatud ning samal ajal on Vene passi omanikele kehtestatud ka 80-eurose viisatasu. Ametnike sõnul on see otsus riigile maksma läinud ligikaudu 600 miljonit eurot.
Küll aga maksavad lennud Venemaalt lühikese vahemaandusega Istanbulis või Jerevanis umbes 250 eurot. Küpros on olnud ka üks heldemaid nn kuldsete passide väljaandjaid, mis pakub ELi kodakondsust vastutasuks 2,5 miljoni euro suuruse investeeringu eest.
Kuigi puudub statistika selle kohta, kui palju venelasi on seda skeemi ära kasutanud, on riiki avaldatud survega tühistada sanktsioonidega oligarhide reisidokumendid. Koguni 222 nn kuldset passi on juba ära võetud, sealhulgas mitmele Venemaa miljardärile kuuluvad passid.
Kommentaare ei ole. Sa void olla esimene.