Said just soodsad edasi-tagasi lennupiletid mõnda Euroopa metropoli, aga kuidas edasise eelarvega toime tulla?
Väljas söömine, hotellimajutus ja autorent võib muuta reisi oodatust kallimaks, eriti kui soovid külastada mõnda suurlinna või populaarset turistikat (Veneetsia, Sitsiilia, Santorini jt). Üks ebameeldivamaid asju, mis reisil peale dokumentide kaotamise võib juhtuda, on probleemid rahaga.
Millised on kõige värskemad soovitused, et kulutused kontrolli all hoida ning üleüldiselt reisil rahaga õigesti ringi käia?
1. Raha. Kasuta mitut maksevahendit. Kui üks pangakaart ära kaob, siis on jama majas. Kui sul on kaks pangakaarti, siis saad kadunud kaardi kinni panna ning netipangas vahendid teisele kontole liigutada. Kasulik on võtta reisile kaasa ka sularaha ning välja minnes võtta endaga kaasa vaid hädaolukorraks vajalik kogus. Kui võimalik, siis maksa alati mobiiliga (nt Apple Pay) – nii vähendad ohtu langeda krediitkaardipettuse ohvriks.
2. Kulutused toidule. Me kõik peame sööma, et funktsioneerida, aga mida rohkem väljas sööd, seda kiiremini raha kulub. Reisides on lausa kohustuslik nautida ka kohalikku kööki ning saada osa maitseelamustest, kuid iga kõhutäis ei tohiks sind kohvikute-restoranide poole viia – eriti kui soovid kulutusi kontrolli all hoida. Parem vali omale selline majutuskoht, millel on olemas kööginurk ning mis asuks mõne toidupoe lähedal. Toidupoest võid leida huvitavaid ja hea hinnaga kohalikke toiduaineid, millest põnevaid eineid valmistada või anda vürtsi roogadele, mida oled igapäevaselt harjunud tegema.
Kindlasti on restoranide menüüst taskukohasem hoopis kohalik tänavatoit ning oma enda pudelivee kaasas kandmine ja söögikohtades jootraha mitte jätmine ei ole samuti patt. Kui armastad näksida, siis eelista kohalike kaubamärkide tooteid!
3. Vali soodne aeg reisimiseks: reisi hooajavälisel ajal. Kas teadsid, et kõrghooajal reisimine võib reisi muuta kordadeks kallimaks? Eriti kulukas on reisida jõulude ja aastavahetuse ajal. Euroopas reisides on kõrghooaeg suvekuudel – juunist augustini. Tallinnast on raske soodsaid lennupileteid saada, kui soovid reisida koolivaheajal (need ostud tuleks teha väga varakult). Veel on kallis reisida jõulude ja aastavahetuse paiku, mil kõik soovivad külastada oma lähedasi või lihtsalt nautida jõuluturgusid ja talverõõme kodust eemal. Madalhooajal reisides ei pruugi ilm küll kõige kuumem olla, kui soovid suvist rannapuhkust, kuid maikuus on mitmel pool Euroopas juba väga mõnus, samuti ka septembris.
4. Kuidas majutuselt kokku hoida? Hotell, hostel või kortermajutus või on veel variante? Kaalu kõiki variante enne kui broneeringu teed. Vahel võib Airbnb-s pakutav külaliskorter olla piisavalt korralik ja hea asukohaga ning maksta vaid 60-70% hotellitoa maksumusest. Asukoht ei pea olema linna keskväljaku ääres, vaid miks mitte ka 10-15 min linnaliini bussisõidu kaugusel põhilistest kohtadest, mida plaanid külastada. Kui soovid näha mitut teineteisest eemal olevat piirkonda (erinevates linnades või hoopis teises riigi otsas), siis osta rongi- või bussipiletid öisele ajale ning saad ühe öö magada liikvel olles (ja hoida hotellimajutuselt kokku!). Kui otsustad majutuda apartemendi asemel hotellis, siis vali selline, kus on hommikusöök juba hinnas.
5. Broneeri reis pikalt ette. Üldreegel on, et kui ostad reisi pikalt ette (7-8 kuud ja rohkem), siis saad selle soodsama hinnaga kui siis, mil ka teised reisihuvilised usinalt hotellitube ja lennupileteid ostavad (ehk 2-4 kuud enne). Sama käib ka pakettreiside kohta. Vahel võib pretensioonitu reisija saada midagi mõistliku hinnaga ka viimasel hetkel reisi ostes, kuid siis on valik enamasti palju väiksem ning populaarsetes sihtkohtades hea hinna-kvaliteedi suhtega variante väga palju alles polegi (kui üldse – olenevalt hooajast).
6. Vii end kurssi kohaliku hinnatasemega. Kui palju maksab tass kohvi? Aga bussipilet südalinna? Eine restoranis? Vaatamisväärsuste külastused? Taksosõit või äkki Uber? Nii väldid üllatusi ning oskad oma kulutusi paremini planeerida.
7. Kuidas transpordi pealt kokku hoida? Tihti soovime reisil ka vaid ühes linnas viibides palju näha ja kogeda. Õnneks on tänapäeva nutitelefonide kaardirakenduses näha soovitused, millise ühistranspordiga sõita ning millises peatuses maha tulla. Samuti võib vahemaa võrduda vaid 30-minutilise jalutuskäiguga. Jäta taksosõit eriolukordadeks.
Lennupileteid võid vaadata mitmest otsinguportaalist, kuid ost tee ikka lennufirma kodulehe või Eesti reisibüroo kaudu – nii ei hoia sa esmapilgul küll seda 20-50 eurot kohe kokku, kuid võimalike tõrgete tekkides ennetad kulusid, mis võivad olla esialgsest hinnavõidust kordades suuremad.
Kui sihtkoht lubab, siis eelista odavlennufirmasid.
8. Vii end kurssi kohalike turistilõksudega. Näiteks googeldades Amsterdam tourist traps, saad huvitavaid vihjeid, millest pigem hoiduda ning milliseid soodsamaid alternatiive valida. Sa võid turistilõksude seast leida ka tegevusi, mida kindlasti teha tahtsid, kuid siis vähemalt tead, et tahadki nn turistilõksu külastada 🤓.
9. Vaata, mida saad kohapeal tasuta teha! Paljudes linnades pakutakse tasuta ekskursioone, arhitektuurimälestisi saad enamasti ka ilma rahata nautida ning näiteks Tenerifel võid Teide rahvusparki minna ka liinibussiga (ja sissepääsutasuta), mitte 50 eurot maksva paketiga Tripadvisorist 😒.
Ma ei ütle mingil juhul, et ärge minge sellistesse imelistesse kohtadesse nagu Sagrada Familia kirikusse Barcelonas või Keelatud Linna Pekingis (mõlemad nõuavad eelbroneeritud pileteid), kuid on oluline mõista, et enamik kohti ei nõua paksu rahakotti, et saada kuhjaga elamusi.
10. Jaga kulutusi ehk reisi suurema seltskonnaga. Sõpradega koos reisides saad jagada kulutusi, mis lähevad näiteks külaliskorteri, ise kokatud toidu ja miks mitte ka mõne taksosõidu peale.
11… ehk lisasoovitus: Säästa end probleemidest ja vormista asjalik reisikindlustus. Tee seda samal päeval kui broneerid lennupiletid ja majutuse. Muutused lennuplaanides, haigestumine või äkitselt tühistatud majutusbroneering võib tabada ootamatult ning siis on hea teada, et oled lisakulutuste eest hoitud.
Kommentaare ei ole. Sa void olla esimene.