Siit leiad reisinipid kui plaanid reisida autoga Euroopasse. Olgu selleks kas tavaline sõiduauto, maastur või väike matkabuss – siit leiad soovitused Euroopa siseseks autoreisiks.
Mida autoreisile kaasa võtta?
Kõik allnimetatud asjad ei ole kindlasti hädavajalikud, kuid muudavad Euroopa autotripi kindlasti mugavamaks.
1. Telk, elektrilise pumbaga madrats ja magamiskotid
Kui sa pole päris täpselt läbi mõelnud oma reisi marsruuti ega taha igal ööl mõnes hostelis või oma autos magada, siis on telk hea vaheldus, kus 1-2 ööd peatuda. Samuti tasub kaasa võtta paar väiksemat patja ja fliistekki, et sõidu ajal tukkujatel mõnusam oleks ning mida saad ka kämpingualal kasutada.
2. Autokülmkapp
Kui see autosse mahub, siis miks mitte kaasa võtta – külmad õlled või valge vein looduskaunis kohas oleks ideaalne päeva lõpp. Samuti ei pea mõtlema tee peal poest asju ostes, kas need autos ikka säilivad. Külmikusse võid panna veel näiteks vorstid-liha grillimiseks, piima kohvi peale, lastetoidu jm. Osta Eestist kaasa vaid neid asju, mis väga maitsevad, sest tee peal saad alati külmikut täita ja nii on enamasti odavamgi. Purgisupid ja hapukoor on mujal Euroopas tundmatud toidud – kui soovid neid reisil süüa, võta need Eestist kaasa.
Paljud automatkal käinud ei kujuta reisi ilma külmikuta ette (näiteks sellisega, mille võib ööseks voolust välja võtta), peaasi, et sa auto akut öösel lõpuni tühjaks tõmba 💀
3. Inverter 12-220V
Lae mugavalt täis oma telefonid, läpakas või tahvelarvuti, kaamera aku jm.
4. Köögitarbed ja maitseained
Sool, pipar, suhkur, väike pudel lemmikut oliiviõli, kohv, tee ja söögiriistad mis on väikeses kastikeses koos teiste söömiseks vajalike asjadega. Olenemata sellest, kas viibid hotellitoas, korteris või kämpingus, kuluvad need asjad alati ära.
5. Väljas istumiseks vajalik
Kui ruumi jagub, siis teeb olemise mugavamaks paar kokkupandavat matkatooli, päikesevari, piknikutekk ja rannalinad. Õhtusel ajal on abiks kauapõlevad küünlad või akutoitega lamp.
6. Mõlemad autovõtmed
Üks paar ühe juhi, teine kaaslase või teise juhi käes. Nii väldid olukorda, kus võtmed kaovad ja edasi liikuda ei ole enam võimalik.
7. Pesu pesemise vahendid
Pesunöör, pesulõksud ja väike pudel pesuvahendit on alati suureks abiliseks.
Millele peaks kindlasti mõtlema enne autoreisile minekut ja ka reisil olles? Mida soovitavad teised autoreisijad?
1. Ära mine trippima autoga, mille tehniline seisukord ei ole usaldusväärne
Sinu ustav 10-15 aastat vana suksu võib küll Eestisiseselt olla täiesti okei, kuid kas riskiksid sellega ette võtta mõnetuhade kilomeetri pikkust autoreisi? Mõtle sellele, kui tihti su auto kodumaal ootamatult hooldust-remonti on vajanud ja tee kaalutletud otsus. Probleemide tekkimisel võib aja- ja rahakulu olla suur (näiteks lennupiletid kojulennuks ja auto tagasi Eestisse toomine töökojast). Võid kaaluda ka rendiautoga välismaale sõitmist kui lepingutingimused seda lubavad.
2. Kui plaanid autost eemale minna, siis pane asjad peitu
Võib-olla on tüütu silma alt kõik ära korjata, aga parem on kui teed seda ise, mitte keegi teine sinu eest. Ka laadiv mobiiltelefon on varga jaoks piisavalt ahvatlev saak.
3. Vaatamisväärsuste külastamine
Kui plaanid mõne vaatamisväärsuse juurde minna, siis tee seda kohe hommikul, mitte lõunal ega õhtul. Nii on rahvast palju vähem ning säilib lootus ka mõistlikus raadiuses parkimiskoht leida.
4. Jää paariks päevaks paikseks
Jää paariks-kolmeks päevaks mõnda korterisse või hotelli paikseks ning tee sealt väljasõite endale huvitavatesse paikadesse. See on palju mugavam kui iga päev asju lahti ja kokku pakkida. Lisaks saad vahelduseks päris voodis magada.
5. Maksud ja piirangud
Tee omale selgeks automaksud ja piirangud enne kui reisile asud. Nii väldid trahvide saamist (trahvid tulevad sulle Eestisse järele). Paljudesse Euroopa kesklinnadesse ja kiirteedele sõitmise eest tuleb eelnevalt maksta.
6. Ostuparadiis Poola
Suuremad reisi jaoks vajalikud ostud tee Poolas, seal on hinnad meeldivalt soodsad.
7. Kütusega arvestamine
Sõitmine põhimõttel “mul on veel veerand paaki kütust, küll jätkub” võib ebameeldiva tagasilöögi anda, eriti kiirtee ummikus ja hajaasustusega piirkondades.
8. Soodsalt söönuks? Sõida IKEAsse
Kui kohalikud maitseelamused huvi ei paku, siis tasub keerata IKEAsse, kus on soodsa hinnaga toidud. Lihapallid või kanasalat – igaüks leiab omale midagi.
9. Reisiseltskonna kulude arvestamine
Et mitte üleliigselt arvutada ja hiljem end hulluks mõelda, tasub igal maksval reisiseltskonna liikmel tõmmata endale Splitwise äpp, kuhu saab mugavalt jooksvad kulud sisestada ning hiljem tasaarveldada.
10. Kindlustus ja autoabi
Uuri oma kindlustuspakkujalt, millised on üle-euroopalise autoabi tingimused. Salvesta omale kontaktnumber ning tee enne reisile minekut autole korrasolekukontroll.
11. Mõtle suurlinnadest kaugemale
Kindlasti on huvi autoreisi käigus külatada ka mõnda suurlinna (nt Pariis, Barcelona vm), et tutvuda kohaliku arhitektuuri, tänavate, kultuuri ja olustikuga. Kuid kindlasti ei peaks marsruut piirduma vaid selliste linnadega, kuhu saab Tallinnast palju mugavalt ja kiiremini ka lennukiga lennata. Mõtle traditsioonilistest reisisihtkohtadest kaugemale ja avasta neid piirkondi, kuhu lennukiga mugavalt kohale ei saa.
Kommentaare ei ole. Sa void olla esimene.