Venelased võistlevad Euroopa viisade hankimise nimel, kuna mõned riigid on juba kehtestanud viisapiiranguid ja kasvavad kartused, et Euroopa Liit võib vastusena Moskva sissetungile Ukrainasse keelata Venemaa turistidel Euroopasse sisenemise.
Lennuühenduste lõpetamine Venemaaga oli üks esimesena rakendunud sanktsioonidest, kuid sellegipoolest saavad peamiselt Moskva ja Peterburi turistid tulla Eestisse, Lätti ja Soome maismaa kaudu ning lennata rahvusvaheliste lennujaamade kaudu puhkusereisile.
Schengeni viisat omades, mille on väljastanud näiteks Hispaania või Saksamaa, võib venelane siseneda Euroopasse ükskõik millise Schengeni ala riigi kaudu. See aga tekitab just nende kolme riigi piiripunktidele tõsise koormuse.
Venemaa reisibürood ütlesid väljaandele The Moscow Times, et Venemaa kodanike esitatud Schengeni viisataotluste hulk on viimastel nädalatel kiiresti kasvanud. Venemaa reisibürood, bussi-, ja rongifirmad teenivad muidugi suurenenud huvi arvelt omale kena kopika, millest osa laekub maksudena Kremli kassasse, kust rahastatakse Ukraina pinnal peetavat sõda ja genotsiidi Ukraina rahva vastu.
Ka peaminister Kaja Kallas on kutsunud üles kolleege Euroopas töötama selle nimel, et lõpetada turistiviisade väljastamine Vene Föderatsiooni kodanikele. „Euroopa külastamine on privileeg, mitte inimõigus,“ sõnas Kallas.
Stop issuing tourist visas to Russians. Visiting #Europe is a privilege, not a human right. Air travel from RU is shut down. It means while Schengen countries issue visas, neighbours to Russia carry the burden (FI, EE, LV – sole access points). Time to end tourism from Russia now
— Kaja Kallas (@kajakallas) August 9, 2022
Selle peale ütles Venemaa ekspresident, endine peaminister ja praegune Venemaa Föderatsiooni Julgeolekunõukogu juht Dmitri Medvedev (mitte kuidagi erinedes Kremli trollivabriku trollist), et „see, et te olete vabaduses, ei ole teie teene, vaid meie puudujääk,“ mis veelgi enam annab põhjust sanktsioonide tugevdamiseks. Tundub, et Kaja tabas siinkohal õiget ja hella kohta 😉. Veelgi haledamalt kõlab tagantjärgi Medvedevi uhkelt öelnud avaldus (26. veebruaril, mil sõda oli lapsekingades ja Kremli usk Ukraina vallutamisesse kui “päevade küsimus”), et Venemaa ei vaja lääneriikidega diplomaatilisi suhteid.
После украинского
ковёрного очередную нацистскую
хрень в адрес граждан России выдала и эстонская тётка: «Посещение Европы – это привилегия, а не право человека».Так и хочется ей напомнить другие слова: «То, что вы на свободе, не ваша заслуга, а наша недоработка».
— Дмитрий Медведев (@MedvedevRussia) August 9, 2022
Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov kommenteeris sama agendat toetades, et „reeglina tulevad sellised avaldused nendest riikidest, mille me oleme juba niigi tunnistanud ebasõbralikeks riikideks.“
„Ma arvan, et ajapikku terve mõistus siiski ilmutab ennast ja need, kes selliste avaldustega on esinenud, tulevad mõistusele,“ lisas Peskov, elades fantaasiamaailmas, kus Venemaale juba kehtestatud sanktsioonid justkui ei oleks demokraatlike riikide vastus Venemaa ebasõbralikkusele, milleks on naaberriigi Ukraina ründamine eesmärgiga vahetada seal jõuga riigivõim ja viia läbi genotsiid.
Vene turistide Euroopasse mitte lubamise idee on tekitanud tuliseid arutelusid
Arutelud olid kindlasti ka varem laual, kuid elavnesid alles pärast seda, kui Ukraina president Volodõmõr Zelenski selleks üles kutsus. Toetajad väidavad, et venelased peavad oma valitsuse tegude eest vastutama ning vastased seavad kahtluse alla kollektiivse vastutuse ideel põhineva poliitika paikapidavuse. Samas jääb arusaamatuks, kas senised sanktsioonid, mis raskendavad venelaste elu, ei ole samamoodi kollektiivne vastutus oma riigi poolt tekitatud terrori eest Euroopas.
Viisakeelu kriitikud hoiatavad, et see keeld mõjutab ka paljusid sõjale vastu seisvaid venelasi, sealhulgas opositsiooniaktiviste ja ajakirjanikke, kes on karmide tsensuuriseaduste ja poliitilise tagakiusamise hirmu tõttu sunnitud põgenema. Viisakeelu pooldajad ütlevad, et keelu kehtestamine mõjutaks just jõukamaid inimesi, kellel on Venemaa ühiskonnas suurem mõju ja võimalused poliitiliseks muutuseks Venemaal.
Ukraina president ütles ka, et venelased peaksid “elama oma maailmas, kuni nad muudavad oma filosoofiat”.
Euroopa Liidu Nõukogu eesistujariik Tšehhi Vabariik teatas, et toetab ideed kehtestada venelastele kogu ELi hõlmav turistiviisa keeld. Ka Soome on teatanud, et piirab septembrist venemaalaste viisataotluste vastuvõtmist kümnele protsendile praegusest. Eesti ja Läti on juba lõpetanud venelastele uute Schengeni viisade väljastamise inimlike eranditega (näiteks matustele või lähisugulaste juurde).
Venemaal joostakse tormi Schengeni viisade peale, kuid turismikeelu kehtestamist ei usuta
„Ma ei usu, et EL lõpetab venelastele viisade väljastamise. Küll aga tunnen end Schengeni viisaga mugavamalt, isegi kui ma praegu kuhugi ei sõida,“ ütles üks EL-i viisat taotlenud Moskva elanik pärast viisakeelu arutlusele tuleku algust.
Mitu aastat tagasi EL-i kolinud Venemaa kodanik Tatjana ütles, et palus Venemaal elavatel pereliikmetel taotleda Schengeni viisat kohe pärast reisikeelu arutelu algust.
Mure EL-i võimalike piirangute pärast tähendab seda, et venelaste tehtud Schengeni viisataotluste arv on viimase kahe nädalaga kahekordistunud, ütles Venemaa reisikorraldajate liidu juht Maya Lomidze. Isegi ilma otsese keeluta on Euroopa viisade taotlemise protsess venelaste jaoks ekspertide hinnangul juba keerulisem kui enne Ukraina sõda. „Peamine probleem on saatkonnas aja leidmine,“ ütles Venemaa reisibüroo Aero Club Tour viisatoe osakonna juhataja Alina Protsenko, lisades, et tavapärasest pikemad ooteajad on tingitud diplomaatilistest väljasaatmisest, mis on jätnud Euroopa saatkonnad Venemaal personalipuudusesse.
Karmistunud on venelaste jaoks ka viisade taotlemise protsess
„Dokumendid, lennupiletid ja broneeringu kinnitused alluvad põhjalikumale kontrollile ning mõnel juhul võidakse viisataotlus tagasi lükata,“ ütles Protsenko.
Venelastele, kellest umbes 40 miljonil (145 miljonist elanikust) on välismaal reisimiseks sobivad passid, väljastati EL-i andmetel 2019. aastal enne koroonaviiruse pandeemiat umbes 4 miljonit Schengeni viisat.
Praegu saavad venelased Schengeni viisa olemasolul Euroopasse siseneda, kuna ühe riigi väljastatud Schengeni viisa võimaldab juurdepääsu kogu blokile.
Kommentaare ei ole. Sa void olla esimene.