Workation ehk kaugtöö välismaal on üks mõnusamaid viise töö ja puhkuse ühildamiseks 😌. Kuidas aga selleni jõuda ning mida tasub enne välismaale kodukontorisse minemist teada?
Rutiinsest töökeskkonnast eemal olles on loomulik, et mõte jookseb palju kiiremini, tekivad huvitavad ideed ning omavaheline sünergia saavutab uue taseme. Samuti saad ehk kolleegidega palju paremini tuttavaks ning oskad neid paremini mõista kui kontoris tagasi olete.
5 soovitust, kuidas üldse workation’iga (üksi või kolleegidega) esimest korda algust teha:
1. Kui su töö juba on selline, et tuleb ette välismaal käimist, siis huvitava sihtkoha puhul paku välja, et tagasilend võiks olla pühapäeva hilisõhtul ning tasud nädalavahetuse majutuse eest ise (või võtad omale teise hotelli). Samuti võid uurida, kas saad võtta välja paar päeva puhkust et oma lähetust pikendada ja kohalikku eluolu omas tempos nautida.
2. Kui plaanid võtta välja 14-päevase puhkuse ja minna perega reisile, siis uuri töö juurest, kas saaksid kokkuleppel hoopis võtta välja 7-päevase puhkuse, kuid minna reisile nii, et esimesed 7 (tegelikult E-R on 5) päeva teed kohapeal tööd ning järgmised 7 päeva oleksid puhkusel. See annab hea võimaluse ka tööpäevade õhtuti linnas või promenaadil jalutada ning soojasid suveõhtuid juba enne ametliku puhkuse algust nautida. Samuti jääb sul niimoodi 7 puhkusepäeva tulevikku!
3. Paku ülemusele või personalijuhile välja, et kodukontor välismaal oleks hea moodus, kuidas töötajaid premeerida ja motiveerida. Otsi välja uuringud, mis toetavad kaugtöö efektiivsust ning tõstavad kollektiivi ühtsustunnet.
4. Kui lendad kaugemal elavatele sõpradele või sugulastele külla, siis tasub ette võtta pikem reis. Et aga mitte kõiki puhkusepäevi ära kasutada, võiksid päeval teha tööd ja õhtul ning nädalavahetustel veeta aega sõprade ja lähedastega.
5. Kui su kollektiivis pole kaugtöö tavaks, siis uuri ikka, kui palju võiks maksta nädalane kaugtöö näiteks Lõuna-Euroopas ja arutle kolleegidega, kes sellest huvitatud võiks olla. Paku ülemusele välja, et maksate oma reisikulud ise. Hea rütm tekib kui alustada workation’iga teisipäeval-kolmapäeval ning lennata tagasi samuti näiteks teisipäeva õhtupoolikul. Nendel nädalapäevadel on tavaliselt ka lennupiletid soodsamad.
Mida aga tasub kõrva taha panna, et üks workation ehk puhkus + kaugtöö välismaal ideaalselt õnnestuks?
1. Kui reisid koos kolleegidega, siis broneeri selline majutus, kus igaühel oleks võimalus ka privaatseks olemiseks. Grupi peale nädalaks mitmetoalise villa või suurema külaliskorteri broneerimine ei ole nii kallis, kui esialgu tunduda võib!
2. Et töö tegemine ei takerduks, siis tasub oma mobiilsidepakett üle vaadata – kui suures mahus on roaming lubatud ehk välismaal interneti kasutamine? Vajadusel suurenda paketti. Ära hotelli Wi-Fi ühenduse peale lootma jää, vaid kasuta stabiilsemat 4G/5G võrku, mille abil saad kiire ühendusega hotspoti luua.
3. Väldi sellist majutust, mis asub metsades või mägistel aladel kui sa ei ole 100% kindel, et see sinu töö tegemist ei sega (kõned, internet). Samuti on mõnevõrra igav minna piirkonda, kus midagi erilist peale tööd teha ei ole. Suvisel ajal kaugtööd tegema minnes pööra tähelepanu sellele, kas majutusasutuses on olemas konditsioneer. Kindlasti vaata, et külaliskorteris, villas või hotellis oleks olemas ka mugav koht töö tegemiseks nii sulle kui teistele, kes sinuga kaasas.
4. Majutuskohas võiks olla ka külmkapp ja kokkamise võimalus, sest pidev väljas söömas käimine võib olla veidi kulukas ning kulutada asjatult aega. Ühtlasi tasuks enne reisi tutvuda kohaliku hinnatasemega ning valida majutus sellisesse kohta, kus oleks toidupood ja kohvikud-restoranid mugavalt lähedal.
5. Ühiste kulutuste jagamiseks kasuta mõnda sellekohast äppi, mis on mugav ja hoiab kokku kõigi aega – näiteks Splitwise.
6. Mõtle, millist tehnikat selle aja jooksul kasutad (sülearvuti, kaamera, laadijad jne), aga ka kui pikka pikendusjuhet (ja mitut pistikupesa sellel) tõenäoliselt vajaksid. Kui soovid teha palju reisipilte ja -videosid, siis tasub ka väline kõvaketas kaasa võtta või vaadata, et pilves (Google Drive, iCloud) oleks piisavalt ruumi.
7. Ära unusta ka reisikindlustust, sest siis ei tekita sinust sõltumatutel põhjustel tekkinud ootamatused ülemäära peavalu ega väljaminekuid.
8. Teavita kolleege ja koostööpartnereid kui lähed kaugtööd tegema hoopis teise ajavööndisse (näiteks Aasiasse või USAsse). Soovituslik on siiski püsida samas ajavööndis (+/- 2 tundi), et saaksid teiste kolleegidega operatiivselt suhelda ja töökõnedele vastata.
9. Leia tasakaal töö ja puhkuse vahel ja sea oma töö tegemise koht sisse esimese asjana kui kohvri lahti pakid. Ole tööjuttudeks kättesaadav töö ajal, lõuna ajal luba endale väike jalutuskäik rannapromenaadil või linnatänavatel ning oska ka tööasjadega õigel ajal lõpetada (ka siis kui õhtu on vihmane).
10. Ära unusta ka päriselt puhata, sest just selleks sa siin oled! Uuri, mida lähiümbruses teha saab või võta rendiauto ja lihtsalt naudi. Kui hindad rannapuhkust, siis ära majutuskohta rannast väga kaugel vali. Palju ideid lõbusateks tegevusteks leiad Tripadvisorist ja ka tavalisest Google otsingust.
Kommentaare ei ole. Sa void olla esimene.