Kui venelane Türki puhkama läheb – olgu see tänapäeval siis kas auto, rongi või mõne lennufirmaga, mis veel Venemaa vahet lennata söandab – siis hotellitoas telekapulti näppides võib ta avastada, et mõneks ajaks jääb harjumuspärane propagandadoos kätte saamata.
Eelkõige on kadunud Venemaa poolt rahastatud nn “uudistekanalid”, mis levitavad Kremli ideoloogiat ja valeinformatsiooni. Need on ka Eestis ja Euroopas seetõttu läbi sanktsioonide kanalite valikust eemaldatud.
Vene turistid, kes ei ole telekanaleid otsides säärase muutusega rahul, süüdistavad hotelli ja kogu Türgit nüüd russofoobias *, mis on samuti termin Kremli propagandaraamatust. Vene telekanalite nägemine olevat mõne turisti jaoks suisa inimõigus.
Tegelikult aga peitub telekanalite kadumine asjaolus, et mitmed Türgi hotelliketid kasutavad sateliit-telekanalite edastamiseks rahvusvahelisi teenusepakkujaid ning kui selline ettevõte asub näiteks Euroopas või Ameerika Ühendriikides, võib ta sanktsioonide tõttu või omal initsiatiivil Venemaa kanalid saatepaketist välja jätta.
Kuigi puhkusel olles vene kanalite vaatamine tundub veider, siis ehk nüüd avaneb nii mõnelgi sel viisil teistsugune vaatepilt, kui suurel kodumaal nähtu.
* russofoobia – 20.01.2022 ilmus USA VM raport “Kremli finantseeritava Russia Today (RT) ja Sputniku roll Venemaa väärinfo ja propaganda ökosüsteemis”, milles avaldatud ülevaade viiest enamkasutatud Moskva väärnarratiivist oli esimese ja peamisena välja toodud narratiiv Venemaast kui süütust ohvrist ja lääneriikide russofoobiast.
Ajalootund: kumb oli enne, kas Krimmi annekteerimine Venemaa poolt või nn russofoobid?
Poliitikateaduste professor Neil Robinson avaldas 2019. a ilmunud teadusartikli, kus ta uuris ametkondlikus poliitilises kõnepruugis russofoobia mõiste kasutamist alates 2000. aastast. Analüüs näitab selgelt, et kuni 2014. aastani kasutati mõistet harva, peamiselt Balti riike mainites ja peamiselt mitterelevantsete ametnike poolt. 2014. aastal peale Ukrainasse tungimist ja Krimmi annekteerimist tekkis märkimismäärne hüpe russofoobia mõiste kasutamisel nii Venemaa presidendi Vladimir Putini kui välisministeeriumi avaldustes.
2012. aastal aset leidnud Putini uue ametiaja ning “kultuurilise pöördega”, mis väljendus suuremas tähelepanus “traditsioonilisele venesusele” ning venesuse kaitsmisele lääne liberaalsete väärtuste eest (sh inimõiguste eest seisvate MTÜ-de ja seksuaalvähemuste represseerimine), hakati Venemaal järjest enam kasutama ka “russofoobia” mõistet 🤡 (allikas: Propastop).
Türgi on nii Venemaal kui mujal elavate venelaste üks lemmikumaid puhkusesihtkohti, sest seal on lisaks soojale ilmale ja kaunitele randadele ka soodne hinnatase ning vene-sõbralik turismisektor. Paljud teenindajad hotellides räägivad vene keeles või on suisa Venemaalt pärit ning ka kaupluste akendelt leiab venekeelseid silte, mis kutsuvad ostma.
Kas käisid hiljuti Türgis? Milline oli kohapealne telekanalivalik?
Kommentaare ei ole. Sa void olla esimene.