Järjest rohkem inimesi peab oluliseks lihtsalt kuhugi minemise asemel koguda tähenduslikke reisikogemusi, et seeläbi saada valitud sihtkohaga ja miks mitte ka iseendaga sügavamalt tuttavaks.
Selliselt reisides jätkub aega ka tõeliselt luksuslikuks kogemuseks, mis ei pea alati sugugi kalliks maksma minema. Luksus tähendab erinevate inimeste jaoks ja erinevas kontekstis erinevat asja. Selles sissekandes peame luksuseks seda väärtust, mis kujundavad meie vaateid, annavad edasi esmakordseid unustamatuid kogemusi ning panevad rohkem hindama maailma, kus me elame.
Kui oled mõelnud, et tahaksid minna sellisele reisile, mis sind vaimselt kasvataks ja erineks tavalisest rannapuhkusest, šopingust ja vaatamisväärsuste vahel sõitmisest, siis vaata järgmist 8 reisikogemust, mis annavad su reisile sügavama ja seeläbi väärtuslikuma tähenduse.
1. Ööturism
Kuigi traditsiooniline turismikogemus keskendub päevavalguses tegevustele, siis olenevalt sihtkohast on võimalik meeldejäävaid (ja tihtipeale ka teistsuguseid) elamusi kogeda ka öösel.
Tähelepanu keskmes on öötaeva imed – alates tähevaatlusest Marokos kuni virmaliste nägemiseni Soomes või miks mitte ka kohtumine selliste loomadega, kes on aktiivsed vaid öösiti.
Öise taeva nautimiseks soovitame reisida näiteks Norrasse, Tenerifele, Islandile, Tansaaniasse ja Kanadasse.
2. “Aeglased” safarid
Safarid on paljude reisiunistuste esikolmikus, kuid luksuslikuma reisikogemuse saamiseks ei tohiks safari olla liiga keskendunud vaid “suure viisiku” ära nägemisele, milleks on lõvi, leopard, ninasarvik, elevant ja Aafrika pühvel.
“Aeglased safarid” keskenduvud sellele, et avastaksid Aafrika loomastikku ja maastikke detailsemalt, pakkudes võimalust nautida reisi lõõgastavamas tempos. Alates lindudest taevas ja lõpetates tuhnikuga maa peal, võivad edukalt läbitud safarireisid viia sind palju kaugemale klassikalisest nn suurest viisikust.
3. Wellness kui elustiil
Tervislikku eluviisi propageerivad paigad on kõikjal maailmas, kuid ülipopulaarse Bali kõrval proovi vahelduseks wellness-puhkust näiteks Bhutanis või Tais.
Bhutani kuulus rahvusliku õnne indeks ehk GNH mõõdab elanikkonna kollektiivset õnne ja heaolu. See jõustati 2008. aastal ja on riigi turismi- ja majanduspoliitika peamine liikumapanev jõud.
Samuti on Bhutani külastamine hetkel tavapärasest soodsam, kuna riigi igapäevane säästva arengu tasu 200 dollarit on ajutiselt poole võrra vähenenud.
Mis puutub Taisse, siis tasub wellness-puhkuse eesmärgiga külastada selliseid piirkondi nagu Chiang Mai ja Koh Samui, aga ka teisi massturismist ja Venemaalt pärit sisserändajatest vähem mõjutatud kohti.
Üheks selliseks puhkusepaigaks võiks olla näiteks Khao Yai Resort. Selle Bangkokist 2,5 tunni kaugusel asuva spaahotelli toad on kujundatud luksuslike ümbertöödeldud raudteevagunite sisse. Kaho Yai Resort asub UNESCO maailmapärandi nimekirja kantud Khao Yai rahvuspargi lähedal. Vaata kehtivaid hindu näiteks Booking.com-ist.
4. Jaapan – igal aastaajal
Selle asemel, et Jaapanisse reisides vaid Tokyoga piirduda, võta ette pikem puhkus ning soeta Japan Rail Pass, mis on mugav viis rongiga Jaapani avastamiseks.
Jaapani külastamiseks on üks parimaid aegu loomulikult kevad, kui Sakura ehk kirsiõied õitsevad sellistes kohtades nagu Kyoto ja Kanazawa. Kuid kui soovid rahulikumalt kulgeda ja vähem turiste kohata, tasub kaaluda ka talvist külastust, kui suusahooaeg on käes ja imelise Mount Fuji tipp on lumega kaetud.
5. Ekspeditsioonikruiisid
Ekspeditsioonikruiise on nimetatud viimase 10 aasta suurimaks läbimurdeks turismis.
Üha suurem hulk inimesi ei taha enam tavalist puhkust. Ekspeditsioonikruiisid täidavad selle tühimiku. Siin on küll kruiisilaeva mugavus ujuva hotelli näol, kuid need laevad on väiksemad, õhkkond on privaatsem ning teisi reisijaid vähem.
Ekspeditsioonikruiise on erinevaid – alustades Antarktikast ja lõpetades Galapagose saartega. Selliste ekspeditsioonireiside pardal on sageli ka oma ala eksperdid, näiteks ajaloolased ja geoloogid. Seega on need reisid mõeldud inimestele, kes lisaks seiklusele ja eksootika nägemisele soovivad enda silmaringi uute teadmistega avardada.
Selliste reiside juurde kuulub teatav romantism ja tundmatu nostalgilisus, mis ulatub tagasi suurte maadeavastajate aega. Reisid ei ole küll kõige soodsamast klassist, kuid see-eest tugeva once in a lifetime faktoriga.
6. Pariisist Istanbuli, rongiga
Prantsusmaa pealinna Pariisi ning Aasia ja Euroopa ristteel asuva Istanbuli vahel on palju võimalusi reisimiseks… Kuid võib-olla pole ükski neist nii luksuslik (ja kallis) kui Veneetsia Simplon-Orient-Express Belmondi rongiga.
See rong teeb Euroopas ka lühemaid reise, millest paljud kestavad vaid üks kuni kaks ööd, kuid ainult üks reis aastas kulgeb Pariisist Istanbuli.
See teekond kestab 5 ööd ning soodsaima pileti eest tuleb rahakotti kergendada umbes 20 000 euro võrra reisija kohta, kuid pileti hinnad võivad ulatuda isegi 150 000 euroni. Vaata kõiki võimalikke marsruute siit.
Loomulikult ei ole kõik mööda kauneid maastikke kulgevad rongisõidud ühest riigist teise või kasvõi riigisiseselt nii kallid ning see transpordiviis muutub iga aastaga (eriti noorte seas) järjest populaarsemaks.
7. Toidufestivalid ja eratuurid
Kulinaariareisid pole midagi uut, eriti Jaapanis, Singapuris ja teistes Aasia riikides (aga ka Euroopas), sest need on justkui aknaks kohaliku toidukultuuri minevikku ja olevikku.
Samuti võid omale lennupiletid näiteks Peruusse osta ajal, mil toimub Mistura toidufestival või suunduda palju lähemale – näiteks Sloveeniasse Ljubljana tänavatoiduga tutvuma.
Reisil kokandustundide võtmisega tood kasulikke teadmisi ka kodusesse kööki kaasa. Seigeldes mööda põnevaid söögikohti ja maitstes kohalikke hõrgutisi (soovitame seda teha ka kohalike giidide abiga) panustad otseselt ka kohaliku elanikkonna heaolusse.
8. Hobireisid
Hobid on enamasti seotud kodus olemisega ja mõne inimese puhul ka otseselt tööga, kuid meie soovitame oma kired ja huvid ka reisile kaasa võtta.
Kui oled rohenäpp ja armastad lilli ja aiandust, siis võid näiteks broneerida reisi, et osaleda Chelsea lillenäitusel või Hollandi tulbifestivalil, samas kui raamatusõbrad võivad külastada Euroopa vanimaid raamatukogusid.
Fotograafiahuvilisi viivad grupireisid algusega Eestist üle maailma oma oskusi ja portfooliot laiendama koos elukutselise fotograafi näpunäidetega. Ajaloohuvilised aga saavad broneerida reisiprogrammi koos paleontoloogiga, et uurida koos fossiilseid leiukohti Ameerika Ühendriikides.
Iga reis on võimalik ühildada oma hobiga ja tihtipeale on seda kodust eemal palju huvitavam teha.
Need on vaid mõned näited, kuidas oma reise erilisemaks muuta või anda oma reisile teatava luksuse näol – olgu selleks aeg, armastatud hobi ühildamine või heaolutunne, mida saad panustamisega kohalikku kogukonda – suurema väärtuse.
Kommentaare ei ole. Sa void olla esimene.